Odrůdy - Česká republika

Chmel se v České republice pěstuje ve třech chmelařských oblastech vymezených zákonem (žatecká, úštěcká a tršická). Typické mikroklimatické podmínky těchto oblastí pozitivně působí na jedinečný charakter a kvalitu českých chmelů.

Oblasti se vyznačují hlubokými humózními půdami s ojedinělým složením (tzv. "žatecké červenky" nebo opukovým podložím), menším objemem srážek během vegetace a vyššími průměrnými teplotami, což pozitivně ovlivňuje zrání a kvalitu chmele

Žatecký poloraný červeňák *

Velmi jemný aromatický chmel, světový standard jemných chmelů. Vyniká vysokým obsahem farnesenu a výbornými pivovarskými vlastnostmi, pro použití zejména do spodně kvašených piv plzeňského typu, kde vynikne jeho mimořádně jemné aroma s vyváženou jemnou hořkostí.

Byl získán klonovou selekcí původních porostů žatecké a úštěcké oblasti. Existuje devět klonů: Osvaldův klon 31; 72; 114,  Siřem, Blato, Lučan, Zlatan, Podlešák a Blšanka. Při pěstování jsou nejrozšířenější Osvaldovy klony 31, 72 a 114. Registrována byla v roce 1952. Je to nejrozšířenější odrůda pěstovaná v českých chmelařských oblastech, dříve označovaná za "zelené zlato" pro svoji pivovarskou jedinečnost a exportní význam. Pěstitelskou nevýhodou je nízký průměrný výnos, který se průměrně pohybuje mezi 0,9 - 1,2 tuny suchého chmele z hektaru.

Chmelové hlávky má střední až dlouze vejčité, hustě nasazné. Vřeténko hlávek je jemné, pravidelné, dlouhé 16 - 19 mm.

Aroma

Aroma

Velmi jemné, typické pravé chmelové - světový standard kvality jemných chmelů

Intenzita Aroma 5 - 6

Pivovarské využití

Pivovarské využití

Pro druhé a třetí (závěrečné) chmelení nebo dry-hopping. Chmel primárně vyšlechtěný a používaný na spodně kvašená piva, ležáky plzeňského nebo bavorského typu.

Dodatečné informace

Dodatečné informace

Země původu Česká republika
Alfa kyseliny 2,5-4,5 %
Beta kyseliny 4-6 %
Co-humulon 23-26 %
Celkové silice 0,4-0,8 ml/100 g
Myrcen 25-40 %
Linalool 0,4-0,6 %
Caryophylen 6-9 %
Farnesen 14-20 %
Humulen 15-30 %
Geraniol 0,1-0,2 %